Bořek Wojnar | 02:18:39 21.09.2017 |
| [
Odkazy na zajímavé stránky]
Přečetl jwsem elaborát Marcel Konečného o kritice a sebevědomí a - nesouhlasím.
Znám lidi, kteří zásadně "říkají, co si myslí". Ono to vypadá jako nesmírně čestné a spravedlivé - ale ti ostatní, pokud si nemají nechat zkazit náladu, protože i ten "upřímný člověk" jak sám Marce K. uvádí se může zatraceně mýlit, si musí vybudovat jakousi vnitřní obranu. To jest mít dostatek sebevědomí nejen v oboru, ale i všeobecně. A stát se oním "arogantním hajzlem", který si z řečí svého kritika nic nedělá - alespoň ne viditelně.
Je to druhá strana, opak oněch "milosrdných lží" a nezdá se mi o nic lepší.
K názorům a radám odborníků mám vždy úctu - ale musí být podané s taktem, bez snahy ublížit.
No a Marcel. K., jak sám sebe popisuje, je člověk nesmírně přímý. Nemám mu to za zlé, i když tady u nás na konci republiky se takovým lidem říká "zaškvara". Mohou být i výborní ve svém oboru, ale oblíbení prostě nejsou - a nebudou. Zdůvodňovat své neodolatelné nutkání "zaškvarovi" příznivého hodnocení nepřidá.
Jistě, opravdu není smyslem života být nejoblíbenější v kolektivu. Dokonce tvrdím, že oblíbený šéf, který s každým vyjde, je šéf nenáročný a tudíž špatný. Jenže - šéf je od toho, aby hodnotil a řídil. Za to ho nakonec ten vyšší šéf (každý má nad sebou někoho vyššího) platí.
Jenže tou nesmlouvavou kritikou se kritizující pasuje do role šéfa. A očekává, že ho ostatní budou ctít a respektovat. Protože "měří všem stejně". Ale jeho přece nikdo do role šéfa neustanovil. Sice jsou na tomhle principu postaveny různé seriály - Pohlreich a jeho "Ano šéfe" nebo z jiného oboru "Doktor House". Jenže je zatracený rozdíl se na takový pořad dívat nebo takové jednání opravdu zažívat na vlastní kůži. V tom je ten problém.
Kritik nikdy neví, jestli tomu kritizovaném člověku neubližuje svou pravdou. Ono znectít tvrdě začátečníka, který se odvážil něco prezentovat může znamenat, že se tomu oboru přestane věnovat, protože o sobě vysoké mínění nemá. Zahořkne.
Profesionál si o kritikovi pomyslí svoje (ví, kolik toho umí), z kritiky si vybere to rozumné - a jde dál. Protože i sebetvrdší kritik nemusí mít pravdu. Nemusí mít pravdu konkrétně, (třeba nepochopil) ale hlavně obecně. Obecná pravda v kumštu totiž neexistuje. Je to vždy nějaká konvence. A konvence se mění. Vývojem (evolucí) ale klidně i skokem (revolucí).
Tož tak.
S panem Marcelem K. bych si klidně popovídal o fotkách nebo i jiných věcech (je to chytrý pán), ale do kavárny nebo restaurace bych s ním nešel. Nechtěl bych být u toho, jak peskuje personál. Opravdu nechtěl. Mám toho v našem Ústavy docela dost. Naštěstí teď už nemusím nikoho peskovat. A kritiku od lidí, kteří toho umí méně než já přijímám stejně jako ten kuchař v Marcelově přihodě. S chápavým úsměvem.
Řešení? Nechutná-li mi v restauraci, tak jim to oznámím - a začnu chodit jinam. Nechodím přece na oběd proto, abych znectil kuchaře, ale proto, abych se dobře najedl.