Odpověď na [17] > Jestli si správně vzpomínám, ty andělíčky jsem fotil v netvořickém museu, tudíž by to měla bejt rovněž týnecká kamenina.
Rozdíly mezi kameninou a porcelánem jsou hlavně ve struktuře a v teplotě výpalu (hmota pocelánu má výrazně jemnější zrno a díky teplotě výpalu o několik set stupňů vyšší je mnohem více slinutá).
Slávu týnecké kameniny založil v roce 1791 František hrabě z Vrtby. Cílem bylo vytlačit z trhu anglickou kameninu, což se nakonec podařilo. Týnecká manufaktura převálcovala i manufakturu pražskou, ježto týnecká kamenina se vzhledem více blížila oné anglické. Původní dílny byly v prostorách týneckého hradu (viz Ježdíkova fotka ze čtvrtka), později nechal Vrtba rozšířit manufakturu o novou tovární budovu.
V roce 1830 po smrti Františka z Vrtby přešla manufaktura do majetku knížat z Lobkovic. Sláva týneckých dílen pokračovala ještě řadu let.
Později ale začala hrát smutnou roli vzdálenost fabriky od zdrojů surovin, jejichž doprava se přestávala vyplácet. Manufaktura zanikla v roce 1866. V historické budově je nyní hotel a kulturní zařízení.